Buštěhradské muzeum Oty Pavla

Muzeum bylo realizováno členy spolku “Buštěhrad sobě” pod vedením ak. mal. Michala Cihláře, ak. mal. Veroniky Richterové a Mgr. Ivony Kasalické. Buštěhradské muzeum Oty Pavla u Rotta vznikalo v období od listopadu 2001 do března 2002 v domě, který patří rodině Rottů, a expozice byla vytvořena díky veliké spolupráci s příbuznými, přáteli, buštěhradskými pamětníky i dosud žijícími hrdiny knížek Oty Pavla. Muzeum bylo zprovozněno díky vstřícnému postoji rodiny Pavlů, finanční pomoci Referátu kultury Okresního úřadu Kladno, firmy Lux spol.s.r.o., firmy Tiskárna Martin Peroutka, dalších finančních příspěvků firem a podnikatelů a rovněž za podpory za Odboru kultury Středočeského kraje. Součástí muzea byla také malá expozice historie Buštěhradu i rodiny Rottů.

Posledních několik let muzeum zčásti financuje město Buštěhrad. V závěru roku 2015 bylo muzeum – po téměř patnácti letech - přestěhováno na novou adresu – do objektu kulturního centra (Seifertovny), Kladenská ul. č. 207 (objekt je v majetku města). Nové prostory jsou větší a komfortnější, takže expozice mohla být rozšířena o exponáty, které se do původního muzea nevešly, a bude se i nadále doplňovat.

V muzeu je možné zhlédnout unikátní dokumenty, fotografie a předměty ze spisovatelova života včetně jeho psacího stroje, rybářských prutů či medvídka z dětství.

AKTUÁLNĚ: Informace o aktuální otevírací době a akcích muzea najdete na webu spolku www.bustehrad.cz.