Přeskočit na menu vybrané sekce

Úvodní stránka » Historie Buštěhradu » Bohemia Mia

Bohemia Mia

Jedním z důsledků 1. světové války bylo v r. 1915 vystěhování obyvatel Tridentska do Čech.

Dne 26. 5. 1915 dostal starosta obce od okresního hejtmana telegram, který mu přikázal, aby druhý den, ve tři hodiny ráno převzal na nádraží v Unhošti zhruba sto italských běženců a postaral se o ně. Tak vlastně začal tento příběh u nás na Buštěhradě.

V roce 2008 přišlo na vedení města pozvání k účasti na oslavách 90. let konce 1. světové války v oblasti Valle di Ledro. Nikdo nechápal proč. Věci minulé už byly u nás dávno zapomenuty. Po počátečním váhání přeci jen zástupci města do Itálie odjeli. Tam se jim dostalo nečekaně vřelého přijetí. Vrátili se s podepsanou dohodou o partnerství a s knihou Bohemia mia. Tím se začaly psát nové dějiny obnoveného přátelství a spolupráce.

Od té doby se uskutečnilo mnoho vzájemných návštěv, nejen představitelů osmi zúčastněných obcí z našeho regionu do Itálie, ale i naopak. Přátelskou výměnu navázaly nejen spolky a sdružení, ale i jednotlivé rodiny na obou stranách. Tyto aktivity byly podpořeny i z nejvyšších vládních míst.

Byla vytvořena velká výstava fotografií a dokumentů s názvem Bohemia mia, která už prošla nejen mnoha městy v Itálii a Čechách, ale i po Evropě. Přiměla historiky a kronikáře, aby se ponořili do archivů státních, ale i soukromých a vytáhli na světlo doklady o této válečné epizodě, která ukázala sílu lidskosti a vzájemné pomoci, která přetrvává již 100 let a stále má co říci i dalším generacím.