Bohemia Mia

Jedním z důsledků 1. světové války bylo v r. 1915 vystěhování obyvatel Tridentska do Čech.

Dne 26. 5. 1915 dostal starosta obce od okresního hejtmana telegram, který mu přikázal, aby druhý den, ve tři hodiny ráno převzal na nádraží v Unhošti zhruba sto italských běženců a postaral se o ně. Tak vlastně začal tento příběh u nás na Buštěhradě.

V roce 2008 přišlo na vedení města pozvání k účasti na oslavách 90. let konce 1. světové války v oblasti Valle di Ledro. Nikdo nechápal proč. Věci minulé už byly u nás dávno zapomenuty. Po počátečním váhání přeci jen zástupci města do Itálie odjeli. Tam se jim dostalo nečekaně vřelého přijetí. Vrátili se s podepsanou dohodou o partnerství a s knihou Bohemia mia. Tím se začaly psát nové dějiny obnoveného přátelství a spolupráce.

Od té doby se uskutečnilo mnoho vzájemných návštěv, nejen představitelů osmi zúčastněných obcí z našeho regionu do Itálie, ale i naopak. Přátelskou výměnu navázaly nejen spolky a sdružení, ale i jednotlivé rodiny na obou stranách. Tyto aktivity byly podpořeny i z nejvyšších vládních míst.

Byla vytvořena velká výstava fotografií a dokumentů s názvem Bohemia mia, která už prošla nejen mnoha městy v Itálii a Čechách, ale i po Evropě. Přiměla historiky a kronikáře, aby se ponořili do archivů státních, ale i soukromých a vytáhli na světlo doklady o této válečné epizodě, která ukázala sílu lidskosti a vzájemné pomoci, která přetrvává již 100 let a stále má co říci i dalším generacím.

Dov´ é la mia patria? / Kde domov můj?

Při setkání zástupců členských obcí z česko-italského Spolku přátel Ledra, jehož pořadatelem byl velvyslanec Itálie, pan Francesco Saverio Nisio a Italský kulturní institut v Praze, byla 11. 10. 2019 slavnostně představena nová turistická mapka regionu Trentino v italském a českém jazyce nazvaná „Dov´ é la mia patria? / Kde domov můj?“ Na ní je vyznačeno celkem 17 míst připomínajících exodus ledrenských do Čech a Moravy v době první světové války. Ve formátu PDF si ji můžete stáhnout níže na této stránce.

Každé z nich si dnešní potomci pojmenovali podle českých obcí, které jejich předky přijaly mezi sebe na dlouhých 5 let. Spolu s pamětní deskou legionáře Josefa Sobotky v Pieve di Bono, náměstím Milín v Tiarno di Sopra, nebo sochou sv. Václava na ulici Českolsovenských legionářů v Arco u Riva del Garda, a dalšími a dalšími českými místy, v mapce najdeme i spolkový dům s názvem „Buštěhrad“, který jméno našeho města přijal na popud obyvatel obce Lenzumo ve Valle di Ledro.

Mapka v českém i italském jazyce představuje příběhy všech obcí, které se zasloužily o záchranu lidských životů, z nichž povstaly celé dnešní generace žijící v regionu Trentino. Hodí se nejen fanouškům dějepisu, ale i každému, kdo nezaváhá a rozhodne se do hornatého kraje našich přátel zavítat a strávit tam svoji dovolenou. Krajina kolem Valle di Ledro a Lago di Garda je opravdu nádherná, lidé jsou tam na Čechy velmi přátelští a není to ani daleko, pouhých 10 hodin jízdy autem. Budete-li mít zájem, rádi Vám v našem Infocentru či ve spolupráci s ledrenským Konsorciem pro turistický ruch (Consorzio per il Turismo della Valle di Ledro) pomůžeme a najdeme informace, které Vás zajímají.

Ke stažení