Buštěhradský zámek už nehalí rouška tajemství

Zdroj: Václava Šumná, Kladenský deník, 12. 10. 2006

Buštěhrad - Po více než dvaceti letech měli zájemci možnost prohlédnout si interiéry zámku v Buštěhradu. "Chtěli jsme, aby lidé viděli, jak pokročily rekonstrukce historického objektu," vysvětlil předseda stavebního výboru města Jan Kasalický. Historická stavba, která by opět mohla být chloubou Buštěhradu se pomalými kroky opět stává něčím jiným než ruinou. Zpustošit ji nechala soukromá firma, která dříve zámek vlastnila. Když ji po mnoha letech chátrání nabídla v dražbě k prodeji, město neváhalo a za dva 2,2 milionu korun ji v roce 2003 získalo do vlastnictví. Tím byl zahájen kolotoč záchranných prací. "Z městského rozpočtu spolykala rekonstrukce již sedm milionů korun a dalších deset bylo získáno ze státních dotací. Podařilo se opravit střechu a zachránit střední trakt se sálem, kde hrozilo zřícení a následné narušení statiky celé stavby," přiblížil majitel firmy zabývající se rekonstrukcí památek Václav Girsa. Ten spolu s Kasalickým provedl zájemce interiéry, které jim byly léta nedostupné. "Uspořádat prohlídku byl dobrý nápad a je dobře, že se zrealizoval," shodli se místostarosta Václav Nový a zaměstnanec městského úřadu Antonín Kadlec. Stejný názor sdíleli i návštěvníci, kterých se sešlo víc než sto. A jaké jsou plány města se zámkem do budoucna? "Nejdříve by měla být dokončena rekonstrukce západního křídla, kam se posléze přestěhuje městský úřad. Uvolní se tím prostory, které patří školce a odpadne tak problém s umístěním potřebného počtu dětí. Je to však otázka dalších přibližně čtyř let," prozradil Kasalický.