Kvůli zdi, která hrozí zborcením, museli uzavřít zámecké schody

Zdroj: Petr Sklenička, Kladenský deník, 29. 8. 2006

Značně nakloněná zeď poblíž zámeckého areálu v Pražské ulici v Buštěhradu hrozí zborcením. Jakýkoliv nešetrný zásah nebo ponechání stavby na pospas by mohly poměrně snadno někoho vážně poranit nebo dokonce připravit o život. Jak je to možné?

Buštěhrad - Ve snaze předejít neštěstí rozhodl Městský úřad v Buštěhradu o uzavírce zámeckých schodů v dolním úseku od vchodu do zámeckého parku až po Pražskou ulici. Důvodem je havarijní stav zdi na jednom ze soukromých pozemků. Ta by se za současné situace mohla podle odborníků brzy na někoho zřítit. "Vzhledem k tomu, že nechceme riskovat, aby na někoho staticky narušené zdivo spadlo, až do odvolání jsme uzavřeli schody v délce sedmatřiceti metrů. Samotný kritický úsek je přitom dlouhý zhruba deset metrů," sdělil pracovník vnitřní správy Městského úřadu v Buštěhradu Antonín Kadlec. Když město před čtyřmi lety provádělo opravu schodů, byla prý tehdy asi 180 centimetrů vysoká zeď z neomítnutých červených cihel ještě v pořádku. "Co se týká prací na kanalizaci, jejich případný vliv na statiku zdiva musím jednoznačně vyvrátit. V lokalitě k nim nedošlo," dodal pracovník městského úřadu. Majitelku pozemku, na němž zeď stojí, se nám bohužel nepodařilo do uzávěrky dnešního vydání kontaktovat. Město je s ní připraveno začít úředně jednat. Demolice nakloněného zdiva se zdá být nevyhnutelným řešením, jak uvést vše do pořádku. Lidé, kteří měli ve zvyku problematickým místem chodit, budou nyní muset využívat souběžné schodiště, přičemž si zajdou zhruba o 50 až 60 metrů víc než dosud. "Podél nakloněné zdi jsem ještě donedávna chodil. Myslím si, že město udělalo dobře, když chodník uzavřelo. Člověk si nemůže být jistý, zda by na něj zdivo nespadlo," sdělil jeden z místních obyvatel Vincent Sýkora.