Proč se má psát obecní kronika?

Zdroj: Jaroslav Pergl, MF DNES, 13. 3. 2007

Obecní kroniku ocení lidé až po dlouhé řádce let. Poslední léta jsou pro pamětníky nezajímavá, protože je prožívají na vlastní kůži. Když se ale člověku dostane do ruky kronika, která je sto let stará, tak věci, které tehdy lidem připadaly běžné a všední, nabývají úplně jiného významu. Proto je také někdy pro kronikáře obtížné rozpoznat, co za zaznamenání stojí a co ne. Já osobně nepovažuji za potřebné psát do kroniky to, co je možno se dozvědět jinde - v celostátních novinách či na internetu.

Ale určitě je potřeba zapsat, že se v Buštěhradě vybudovaly v rekordně krátkém čase deseti měsíců kanalizace a čistírna odpadních vod. A že se při tom podařilo objevit pozůstatky někdejšího hradu, které ležely doslova pod dlažbou ulice. Takže díky tomu víme, že dějiny jsou skryté jenom patnáct centimetrů od nás.