Noví zastupitelé se snaží zachránit chátrající zámek

Zdroj: Zdeněk Kuchyňka, MF DNES, 13. 12. 2002

Buštěhrad - Buštěhradský zámek se za posledních deset let proměnil v ruinu. Občanské sdružení Buštěhrad sobě se snaží o jeho záchranu, ale ztěžuje mu to několik skutečností. Na celkovou rekonstrukci objektu je pak potřeba zhruba 150 milionů korun. V chátrající stavbě se už propadla střecha a stropy mezi jednotlivými patry. Pokud se nenajde rychlé a účinné řešení, hrozí této památkově chráněné stavbě definitivní zkáza. To trápí zejména členy občanského sdružení Buštěhrad sobě, které letos v létě otevřelo naučnou Stezku historií Buštěhradu. Jednou z jejích zastávek je i kaple Povýšení sv. Kříže, která je součástí zámku a která je jediná opravená, protože na rozdíl od zbytku areálu patří římskokatolické církvi. �Záchrana zámku byla jedním z bodů volebního programu, s nímž šli někteří členové našeho sdružení do komunálních voleb,� říká Yvona Kasalická, jejíž manžel je dnes jedním z buštěhradských zastupitelů. Na jaře letošního roku se členové občanského sdružení od starosty Buštěhradu Petra Dütsche dověděli, že společnost Petersburg, v níž má většinový podíl akciová společnost Kontakt Moravia, která objekt koupila v roce 1992 od Národní knihovny v Praze a chtěla ho přestavět na hotel, nabízí zámek k prodeji za pět a půl milionu korun. Radost, že se konečně najde někdo, kdo začne zámek dávat do pořádku, ale ve sdružení Buštěhrad sobě netrvala dlouho. Někdo se sice na zámek přijel podívat, ale dál už se nic nedělo. Snahy občanského sdružení zjistit, zda má budova nového majitele a co s ní bude dál, ale zatím vyznívají naprázdno. Po vytočení čísla pevné telefonní linky společnosti Petersburg už od srpna ženský hlas oznamuje, že stanice byla dočasně odpojena a nelze se dovolat ani na mobilní telefon Jiřího Šimánka, který je podle výpisu z Obchodního rejstříku stále ještě jednatelem společnosti. Vstup členů občanského sdružení Buštěhrad sobě do městského zastupitelstva by ale přece jen mohlo situaci změnit. Jan Kasalický je předsedou stavební komise a z titulu této funkce by chtěl k záchraně zámku účinně přispět. Což znamená nejprve zjistit, kdo je majitelem, a zkontaktovat se s ním. I když se tohle podaří, nebude záchrana zámku jednoduchá. Předběžný odhad nákladů na opravu představuje asi 150 milionů korun. A tato suma může být po letošní zimě zase o několik desítek milionů vyšší. Podle Yvony Kasalické by se mohla pomoc najít v zahraničí. I když ani v tomto případě není přehnaný optimismus na místě. Před několika lety se totiž občanské sdružení Buštěhrad sobě obrátilo na tehdejšího senátora Václava Fischera a požádalo ho, zda by díky svým kontaktům nenašel cestovní kancelář, která by měla o využití zámku zájem. Odpovědi se ale nedočkalo.