Město nemá peníze na provoz domova seniorů

Zdroj: M. Jurková, MF DNES, 29. 10. 2002

Buštěhrad - Čtyři roky starý Dům s pečovatelskou službou v Buštěhradě, kde žije sedmnáct seniorů, už radní nechtějí. Nabídli jej zadarmo převést kraji, protože město na jeho provoz nemá peníze. Krajští úředníci však nabídku Buštěhradských odmítli, protože ani kraj nemá tolik peněz, aby mohl zařízení spravovat. A tak nad domem pro seniory visí hrozba zrušení či zvýšení plateb. Jeho obyvatelé zatím zachovávají klid. "Pro město znamená udržení Domu s pečovatelskou službou velkou zátěž. Každoročně musíme dát na jeho provoz z rozpočtu jeden milion šest set tisíc korun. A protože nemáme pouze tento dům, ale také školu či školku, těžko to utáhneme," vysvětluje potíže starosta Petr Dütsch. Tvrdí, že problémy Buštěhradu nastaly až loni, kdy kvůli přerozdělování daní přišlo město o 21 milionů korun. Začátkem roku si tak Buštěhrad musí brát kontokorentní úvěr, aby zařízení zvládl platit. "O uzavření domu zatím neuvažujeme. V nejhorším případě se ale může stát, že budeme muset drasticky zvýšit nájem, který od klientů domu vybíráme," podotkl. Nyní platí obyvatelé domu měsíčně za pobyt a služby 3500 korun. O kolik by musela cena vzrůst, aby se město s provozem domu s pečovatelskou službou vyrovnalo, však nebyl starosta schopen odhadnout. "Je to těžké. Nechtěli bychom, aby takové zařízení sloužilo jen těm, kteří na to mají, ale aby bylo pro lidi, kteří je potřebují," říká Dütsch. Vedoucí referátu sociálních věcí krajského úřadu Radim Gabriel potvrdil, že o nabídce z Buštěhradu ví a že ji musel odmítnout. "Kraj bude přebírat velké množství sociálních zařízení a s domovy s pečovatelskou službou v krajském systému zatím nepočítáme. I kraj má totiž problémy s financováním," tvrdí. Míní, že taková zařízení by měla zůstat pod správou obcí. Dokonce by bylo lépe, aby si některá města převzala od kraje i domovy důchodců. "Vím, že je pro obce těžké taková zařízení platit. Nabídek na převedení domů s pečovatelskou službou proto máme víc. Zatím jsem se ale nesetkal s tím, že když odmítneme, plánují města tyto domy zavřít nebo razantně navýšit nájemné," dodal Gabriel. Ředitelka buštěhradského Domu s pečovatelskou službou Zdeňka Rašková doufá, že zařízení zůstane v majetku města. "Místní zastupitelé přece jen vědí, jak to tu vypadá a funguje. Ten kontakt je přímější, než by byl s krajem," myslí si. Obyvatelé domova jsou podle ní zatím klidní. "Pro ně se vlastně nic nemění. A mírné zvýšení nájemného by většina z nich asi bez problémů unesla," dodala.