Stezka seznamuje s historií Buštěhradu

Zdroj: Zdeněk Kuchyňka, MF DNES, 21. 6. 2002

Občanské sdružení získalo na projekt grant a vydává i knihu o archeologických výzkumech v obci.

V Buštěhradu bude v sobotu odpoledne otevřena Stezka historií Buštěhradu, která návštěvníky seznámí s nejvýznamnějšími památkami tohoto města. Na projekt získalo občanské sdružení Buštěhrad sobě grant Open Society Fund, takže mohlo k této příležitosti vydat i publikaci o archeologických objevech v areálu zaniklého hradu. Buštěhrad - Každý, kdo od soboty přijede autobusem do Buštěhradu, najde na zastávce billboard s mapkou a popisem Stezky historií Buštěhradu. Ta má dvacet pět zastavení, z nichž většina je v areálu Starého hradu, což je rázovitá čtvrť domků vyrostlých na troskách někdejšího hradu, podle nějž město dostalo své jméno. Dnes už ale hradní architekturu připomíná jenom půlkruhová bašta s bránou u domu čp. 11. Jinak jsou jeho zbytky včetně někdejší kaple skryté ve sklepeních domů postavených většinou v první polovině 20. století. Část tajemství hradu odkryli v minulých letech archeologové a právě jejich objevy inspirovaly občanské sdružení Buštěhrad sobě ke zřízení naučné stezky, na jejíchž jednotlivých zastaveních budou umístěny tabulky s popisem památky, s dobovým obrázkem nebo rytinou, mapkou a šipkou, kudy pokračovat dál. "V samotném areálu Starého hradu je sedmnáct zastavení, těmi dalšími je například chátrající zámek a kostel. Nesoustředili jsme se ale jenom na nejstarší historii města, do naučné stezky patří i nedávno otevřené Buštěhradské muzeum Oty Pavla u Rotta a dům, kde spisovatelova rodina za války bydlela. Protože stezka nezahrnuje úplně všechna zajímavá místa, bude na konci mapka s informací, co ještě v Buštěhradě stojí za zhlédnutí," prozrazuje Ilona Kasalická ze sdružení Buštěhrad sobě. "Na projekt se nám podařilo získat grant Open Society Fund, takže při slavnostním otevření stezky tuto sobotu můžeme zároveň nabídnout blok přednášek o archeologii, historii a památkové péči a také publikaci o výsledcích archeologických výzkumů v areálu Starého hradu." Kasalická zároveň neskrývá trochu obav, zda právě o tento úvodní blok programu projeví místní i přespolní zájem. Občanské sdružení Buštěhrad sobě si už od svého vzniku v roce 2000 vyzkoušelo pořádání masopustních průvodů, zřízení a otevření muzea Oty Pavla, ale přednášky zatím ještě nepořádalo. Jeho členové nicméně doufají, že jména přednášejících, mezi nimiž nechybí odborník na problematiku středověkých hradů archeolog Tomáš Durdík nebo autor projektu na obnovu památkových objektů v Českém Krumlově architekt Václav Girsa, by měla přilákat dostatek zájemců. V základní umělecké škole, kde ve 13.30 hodin přednášky začínají, budou zároveň zpřístupněny dvě výstavy. První představí výsledky archeologických výzkumů v areálu Starého hradu a druhá výtvarné práce dětí ZUŠ a mateřské školy na téma Malujeme Buštěhrad. Samotné slavnostní otevření Stezky historií Buštěhradu je naplánováno na 15.45 hodin a po něm budou ještě následovat dva koncerty - první hned poté v kostele Povýšení Svatého Kříže a druhý večer v 19.30 v Hradní ulici, tedy na někdejším nádvoří hradu. Posluchačům se tam představí orchestr Chesapeake Youth Symphony Orchestra ze Spojených států.