Přeskočit na menu vybrané sekce

Úvodní stránka » Náš Buštěhrad » Kalendář akcí » 17.9.2019

Kalendář akcí: 17.9.2019

Kulturní akce

Buštehradský filmový klub uvádí: Bio ráj

Čas: 19:00 - 21:30

Místo konání: Infocentrum Buštěhrad

Pořadatel: Buštěhradský filmový klub

Buštěhradský filmový klub srdečně zve na zahájení své v pořadí již páté sezóny, kterou otevře uvedením italského filmu Bio ráj z roku 1988 proslulého italského režiséra Giuseppa Tornatore.

Děj filmu má dvě časové roviny. Úspěšný filmový režisér si při zprávě o smrti starého vesnického promítače Alfreda vzpomíná na své dětství. Ve vzpomínkách se vrací do období poválečné bídy, kdy se rozvíjí vztah mezi malým Totem, neodbytně přitahovaným tmavým sálem kina, a promítací kabinou s hučícími praskajícími stroji, paprsky světla rozptýlenými v prachu, převíječkami a prázdnými cívkami rozvěšenými po zdech. Zde kraluje Alfred, zastupující malému chlapci autoritu otce, nezvěstného od války. Dospívající Toto se Alfredem nechá přemluvit k odchodu z vesnice, aby rozvinul svůj talent. Když se po letech vrací na pohřeb, stařičké kino je právě bouráno a dojatý Toto si promítá film, sestavený ze scén polibků, které musel Alfred na příkaz místního faráře vystřihovat, aby je teď odkázal svému příteli a žákovi...

Svěží, divácky vřele přijatý film nesklouzl do sentimentality, ale s přesně dávkovaným citem nostalgicky evokuje dobu, ve které kino bylo pro vesničany jediným kulturně-společenským zážitkem. Film získal roku 1990 Oscara za nejlepší zahraniční film; o rok dříve byl oceněn Velkou cenou poroty na MFF v Cannes.

  • Scénář a režie: Giuseppe Tornatore
  • Kamera: Blasco Giurato
  • Hudba: Ennio Moricone
  • Hrají: Philippe Noiret, Enzo Canavale, Salvatore Cascio, Leo Gullota, Isa Danieli, Pupella Maggio a další

Promítání se mohou zúčastnit i nečlenové filmového klubu po uhrazení jednorázové legitimace v ceně 45,- Kč, která je ke koupi na místě.