Přeskočit na menu vybrané sekce

Úvodní stránka » Náš Buštěhrad » Kalendář akcí » 1.11.2018

Kalendář akcí: 1.11.2018

Kulturní akce

Vernisáž výstavy Václava Dědka - Terče

Termín: 13.10.2018 15:00 - 23.11.2018 12:00

Místo konání: 1. patro Buštěhradského zámku

Pořadatel: Václav Dědek

Srdečně zveme na výstavu KOLÁŽÍ VÁCLAVA DĚDKA: TERČE, kterou připravujeme v 1. patře buštěhradského zámku.
Vernisáž výstavy bude zahájena v sobotu v 15:00 hodin, doprovodí ji hudební program Vojtěcha Dědka.
Výstava bude na zámku k vidění do 23. 11., vstup je volný.

 

Buštěhrad 100: Brundibár - dětská opera terezínských dětí

Čas: 18:30 - 20:00

Místo konání: Sokolovna Buštěhrad, Sokolská 291

Pořadatel: Kulturní výbor MěÚ Buštěhrad a KPH

Stejně jako celému Československu, Evropě a třem dalším kontinentům, i obyvatelům Buštěhradu se nevyhnuly útrapy druhé světové války. Dnes je naše obec městem rodin s malými dětmi, proto chceme vzpomenout odvahy všech, kteří se rozhodli porazit hrůzu krásou a hrou, všech dětí, které s českým skladatelem Hansem Krásou v obklíčeném Terezíně dělali muziku, zkoušeli a zastupovali jeden druhého, dokud podobně jako jejich kolegové a kamarádi před nimi nenastoupili do svého posledního vlaku ... Oslovujeme proto Český rozhlas a zveme Dismanův dětský rozhlasový soubor, aby ve zdejší Sokolovně zahrál a zazpíval dětskou operu terezínských dětí Brundibár

Dnes je už všeobecně známou skutečností, že dětská opera Brundibár Hanse Krásy vznikla na libreto Adolfa Hoffmeistera krátce před druhou světovou válkou. Jednoduchý děj opery, jehož jádrem je pohádkový souboj dobra se zlem, získal v dramatických podmínkách zcela nový obsah: děti spolu se zvířátky přemohly nejenom zlého flašinetáře Brundibára, ale v jeho postavě také personifikovaného Hitlera. Právě proto se verše závěrečné písně „Brundibár poražen, už jsme ho dostali!“ navždy vryly do paměti všech interpretů i diváků terezínských představení, kteří jakoby zázrakem přežili. Za jejich pomoci jsme původní inscenaci na začátku devadesátých let rekonstruovali. Je nesmírně potěšitelné, že Brundibár se od své obnovené premiéry 18. 10. 1991 dnes hraje doslova po celém světě.

„Ani jsem o tom nevěděl, že dne 26. září 1943 sehrál soubor židovských dětí v terezínském ghettu dětskou operu Brundibár, kterou složil můj přítel Hans Krása. Většina těch, kteří se zúčastnili představení na jevišti i v hledišti, zahynula."
(Adolf Hoffmeister)

  • Hans Krása, Adolf Hoffmeister
  • BRUNDIBÁR
  • dětská opera o dvou dějstvích
  • režie: Zdena Fleglová
  • účinkují: Dismanův rozhlasový dětský soubor Českého rozhlasu

Program je součástí programů projektu BUŠTĚHRAD 100, které reflektují výročí 100 let od vzniku Československé republiky.

Začátek představení se může změnit, další podrobnosti připravujeme, sledujte kalendář akcí!