Josef Velc

hudebník

Jedním z významných buštěhradských hudebníků byl také Josef Velc narozený roku 1905. Této své zálibě se věnoval již od dětství a  i vojenská léta strávil mezi notami a to v posádkové hudbě ve Frýdku Místku. Po návratu do civilu hrál pak sedm let v opeře Východoslovenského národního divadla v Košicích. Poté mu bylo nabídnuto místo v rozhlasovém orchestru v Ostravě, ale láska k rodnému kraji byla u něho silnější, a proto jej přivedla v roce 1932 zpět do rodné obce.

Po návratu hrál amatérsky se všemi kapelami v okolí, především však s panem Kettnerem z Dobrovíze. Spolupracoval i s kladenskou Středočeskou filharmonií. Mimo to působil také v buštěhradském ochotnickém divadle hrajícím tehdy i operety a hry se zpěvy.

Od roku 1934 pak soukromě vyučoval hudbě na Buštěhradě i jinde. Tyto hodiny se konaly bud' v jeho bytě, či v bytě rodičů ve Hřebči. Ke změně došlo roku 1939, kdy za Josefem Velcem přišel Karel Vacek, navrátivší se z Českého Krumlova, s návrhem zřídit v našem městečku hudební školu. Josef Velc vzal dobrou myšlenku za svou a stal se tak spoluzakladatelem proslulé vzdělávací a kulturní instituce naší obce. A to bez ohledu na vlastní finanční újmu: i když totiž přivedl do školy na čtyřicet svých žáků a učil samostatně čtyři hudební nástroje, přišel o třetinu platu a do konce svého pedagogického působeni zůstal jen "pomocným učitelem".

Svou lásku k hudbě prokázal i v době obsazení hudební školy (v areálu zámku) německou armádou: výuka byla tehdy přenesena opět do jeho soukromého bytu.

Těžká nemoc, poutající Josefa Velce v poválečném období stále častěji na lůžko, jej přinutila k předčasnému odchodu do důchodu. Ten mu byl vyměřen ještě ve staré měně, v nové to však činilo rovných 309 Kčs! Tím byl prakticky bez soudu odsouzen k doživotní chudobě. Jediným, kdo jej v tomto těžkém období podporoval, byl MUDr. Q. Jeřábek - sám také muzikant.

Josef Velc, z jehož mnohých žáků vyrostli úspěšní profesionálové či "amatérští" celoživotní milovníci hudby, zemřel v roce 1957 ve věku 51 let.

CACHOVÁ, Věnceslava - VESELÝ, Karel - KOPECKÁ, Slávka: Slavní v obci. In: 500 let města Buštěhradu. Sborník o historii a současnosti obce, vydaný u příležitosti výročí udělení městských práv. Buštěhrad: Obecní úřad, 1997. s. 106-111 5 ilustrací.