Úvodní stránka » Aktuality » Vypínání televizního vysílání DVB - T se blíží

Vypínání televizního vysílání DVB - T se blíží

25.10.2019

Přechod tv vysílání proběhne po celé České republice mezi listopadem 2019 a červnem 2020.

Pokud přijímáte televizi přes satelit, kabel nebo IPTV, přechod na DVB-T2 se vás netýká.

Aby bylo zachováno televizní vysílání v současném rozsahu a se všemi programy, na které jste zvyklí, musí se přejít na novější a efektivnější vysílací standard DVB-T2. Ten umožňuje pokrýt Českou republiku z menšího počtu vysílacích kanálů a zároveň zvyšuje kapacitu vysílacích sítí, takže se v éteru může objevit více televizních programů než doposud, včetně stanic ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV).

Pro diváky tato změna znamená nutnost pořídit si nový televizní přijímač, a to buď rovnou nový televizor nebo set-top box DVB-T2/HEVC, který připojí ke stávajícímu televizoru (o přijímačích pro DVB-T2 podrobněji zde). Domácnosti, které přijímají televizní signál prostřednictvím společné televizní antény, si ještě musí prostřednictvím majitele nebo správce domu zajistit odbornou úpravu této antény pro příjem nových vysílacích sítí DVB-T2 (více zde).

Přechod na nové vysílání ve standardu DVB-T2 bude probíhat postupně podle jednotlivých regionů. Začne v listopadu 2019 v Praze a skončí v červnu 2020 na Zlínsku. Nejprve budou vypnuty celoplošné televizní sítě ve standardu DVB-T a hned poté budou ze stejných vysílačů spuštěny nové sítě DVB-T2. Nové vysílání ve standardu DVB-T2 ale můžete naladit již nyní prostřednictvím takzvaných přechodových sítí DVB-T2, které budou poté vypínány společně se sítěmi DVB-T.

Zde jsou užitečné podklady a odkazy ke stažení, keré Vám mohou pomoci.